
Morten Kjær/Gonzalesphoto/Ritzau Scanpix
17.02.2025 19:42
5 svar vi fik i 18. spillerunde
Bolden ruller igen i 3F Superliga, og vi har fået de første svar fra 10 af de 12 hold, da vi mangler AaB og FC Nordsjælland, der spiller 26. februar. For hver uge der går kommer vi tættere på at vide, hvem der skal spille med i toppen, og hvordan kampen for at undgå nedrykning ser ud. Her er fem svar vi fik fra årets fem første opgør.
Perfekt start for Frederik Birk
Sikke en start for Frederik Birk som cheftræner for Brøndby IF. Scenen var i den grad sat med jubilæumskamp, forårspremiere og et fyldt Brøndby Stadion. De blå-gule vandt 4-1 og havde en sprudlende offensiv. Brøndby IF har været stærke defensivt på hjemmebane og testen af forsvaret kommer, når holdet spiller på udebane, hvor det har haltet mere.
Vejle Boldklub lever
Blot seks point havde Vejle Boldklub skrabet sammen i hele efteråret, og derfor var det bemærkelsesværdigt, at klubben startede foråret med en sejr på en svær udebane på kunstgræsset i Silkeborg. Endda med en helt ny cheftræner i Steffen Kielstrup. Inden 18. spillerunde havde Vejle Boldklub fire point op til Lyngby Boldklub på 11. pladsen og hele 10 op til Sønderjyske Fodbold på den rigtige side af nedrykningsstregen. De to tabte begge i 18. spillerunde, og dermed er der blot syv point op til overlevelse med 14 kampe tilbage af sæsonen. Det kan sagtens lade sig gøre – og måske bliver den hjemvendte topscorer German Onugkha redningsmand.
FC Midtjylland får de bøvlede point
Det var ikke en overbevisende indsats, da FC Midtjylland tog hul på forårssæsonen. Men midtjyderne er gode til at hente sejre på selv de mindre gode dage. Det skete igen søndag hjemme mod Lyngby Boldklub, der havde muligheder for en udligning i slutfasen af kampen. Men det kendetegner et tophold, at der kommer sejre og point på kontoen, selvom præstationerne ikke altid er perfekte – og midtjyderne rækker ud efter endnu et mesterskab.
AGF vil lege med i toppen
Opstarten har været god for AGF, og det momentum tog spillerne med ind på banen i forårets første kamp på udebane mod Sønderjyske Fodbold. Klubben vandt hele 4-1 og pilen peger en vej for aarhusianerne lige nu, og det er i den rigtige retning. Meget kan selvfølgelig nå at ske, men det ser lige nu ud til, at Uwe Röslers mandskab har tænkt sig at dyste med om medaljer.
F.C. København fortsætter den gode stime i 2025
Hele 10 gange i træk er F.C. København gået ubesejret fra banen i 3F Superliga. Dermed er københavnerne det hold, der har spillet flest kampe i træk i ligaen uden at tabe. I 19. spillerunde venter en modstander, F.C. København de senere år har det svært imod, når de forsvarende mestre fra FC Midtjylland gæster Parken. Brøndby IF er i øvrigt den klub, der har spillet næstflest kampe i træk uden at indkasserede nederlag (6).