
Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
Jakob Poulsen: "Det er den måde, jeg synes, fodbold skal spilles på"
15.07.2026 09:26
Da Jakob Poulsen overtog AGF i sommeren 2025, havde han et klart ønske om at ændre holdets udtryk. Især i spillet med bolden.
Defensiven var allerede solid og velorganiseret, men offensivt skulle AGF have større ambitioner. Det fortæller Jakob Poulsen i en ny podcast fra GameChanger:
- Jeg synes, der var en god base defensivt set, hvor man var meget solid og et rigtig træls hold at spille imod. Det var spillet med bolden, hvor jeg synes, at vi skulle have større ambitioner. Vi skulle turde at spille fodbold, turde spille bolden nogle steder hen, hvor det gør ondt på modstanderen, men hvor der selvfølgelig også var en risiko for, at det kunne give problemer den anden vej.
Fra sin tid i Viborg FF tog Jakob Poulsen især ambitionen om at være modig på bolden med sig. Holdet skulle turde spille med risiko og kunne spille sig ud af presset, selv når modstanderen stod højt. Det defensive udtryk blev derimod tilpasset den trup, han overtog i AGF. Hvor Viborg FF var mere zoneorienteret og afventende, spiller AGF mere aggressivt og mand-mod-mand.
Vedholdenhed og ingen hovsaløsninger
AGF fik ingen sejre i de første tre ligakampe, men Jakob Poulsen så tidligt tegn på, at holdet var på rette vej. Det afgørende var at holde fast i arbejdet fra preseason og acceptere, at udviklingen ikke ville forløbe uden modgang:
- Den måde, vi tacklede dét på, var, at vi skal turde tale om elefanten i rummet: ’Vi skal nok forvente, at det ikke bare bliver en lige vej. Vi skal ikke forvente, at nu ligger vi nummer ét, og når sæsonen er færdig, har vi ligget nummer ét hele vejen.’ Vi skal forvente, at der kommer bump: Der kan være marginaler og dårlige præstationer, og vi skal forvente, at der kommer noget uro.
Nøglen var at »lade det være uro« og koncentrere sig om præstationerne, træningen og de områder, holdet selv kunne påvirke.
Jakob Poulsen mener, at AGF er »rigtig skarpe«, når det gælder vedholdenhed frem for at ty til pludselige ændringer og hovsaløsninger, hvis resultaterne udebliver. Det samme gjorde sig gældende i slutfasen, hvor AGF blev indhentet, men formåede at komme igen og vinde mesterskabet. Her insisterede Jakob Poulsen på at fortsætte det arbejde, de var i gang med som hold. Han giver et eksempel fra foråret, hvor AGF taber til FC Midtjylland:
- På trods af at vi taber i Herning, gør den kamp noget for os. Vi siger: ’Okay, den måde, vi præsterer på, den måde, vi går ud og dominerer på den sværeste udebane herhjemme i øjeblikket. Den gav os en enorm tro på, at hvis det er dén måde, vi leverer på hver gang, så skal de være gode for at få flere point end os’.
For Jakob Poulsen handler vedholdenheden om at huske det, der har gjort holdet godt:
- Den meget solide defensiv, alle tager deres tilbageløb, alle laver deres genpres. Og så spillet med bolden: hvordan laver vi chancerne? Lad nu være med at tro, at vi skal lave noget andet nu.
Skal bygge videre på det genkendelige udtryk
Frem mod sæsonen 2026/2027 skal AGF arbejde videre med det genkendelige udtryk. Holdet skal blive skarpere til at skabe chancer og samtidig udvikle større fleksibilitet.
Det sker i en situation, hvor modstanderne er taktisk stærke, og hvor AGF har mistet to nøglespillere og skal have nye spillere ind i holdets relationer. Samtidig vil Jakob Poulsen forbedre de defensive omstillinger, som har været holdets mest sårbare fase.
Det handler om at skabe en balance mellem den offensive spillestil og et ønske om at blive bedre til at lukke ned. Og det fører os tilbage til, at AGF skal forbindes med et underholdende spil:
- Det er den måde, jeg synes, fodbold skal spilles på. Det handler om at lave mål, og jeg ved, at det er det sværeste i fodbold. Men det er også langt det sjoveste. Men det skal jo ikke være naivt. Det skal være med en vis kontrol i kampene. Sådan havde jeg det bedst som spiller, og sådan har jeg det bedst som træner.
Lyt til podcasten: Underholdende, vedholdende, effektivt: Sådan arbejder Jakob Poulsen med AGF's spillestil
