Her er den nye officielle kampbold i 3F Superliga

08.01.2025 12:50

SELECT har i dag lanceret en ny officiel 3F Superliga kampbold, der skal bruges i resten af Grundspillet og i både Mesterskabsspillet og Kvalifikationsspillet i foråret. 

Den nye ​BRILLANT SUPER UZ kommer i nye farver, der sikrer, at den altid er synlig for både spillere og tilskuere.

Den nye officielle kampbold i 3F Superligaen er lavet af et nyt syntetisk lædermateriale, hvor op til 43% er genbrugt fra PET-flasker og 6% er biobaserede materialer, der stammer fra den ikke-spiselige del af majs. En 3D-diamantstruktur på boldens overflade sikrer en stabil flyvning, optimeret friktion mellem bold og støvle for bedre boldkontrol og det bedste greb for målmænd.

De 32 boldpaneler er svejset sammen ved brug af ultralydsbølger, hvilket gør at bolden absorberer mindre vand og bevarer den oprindelige vægt. Under overfladen er en nyudviklet foring, lavet af en 2+3 mm eksklusiv skumpolstring, sammen med en frit-hængende latexblære med et integreret balancepunkt overfor ventilen. Synergien mellem det ydre materiale og det underliggende skum giver bolden en let og behagelig blødhed.

Dette en topbold til kampe på højeste niveau eller for spillere, der søger en af de absolut bedste bolde på markedet.

Vi glæder os til at se den nye kampbold i brug, når forårssæsonen sparkes i gang 14. februar.