
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Kommende københavner derbys bliver uden udebanefans
27.10.2024 16:25
Brøndby IF og F.C. København spillede i dag uafgjort 0-0 i derbyet på Brøndby Stadion, men ligesom det modsatte opgør i Parken tilbage i 7. spillerunde i september var der uroligheder i forbindelse med kampen, som stjal billedet. Det har nu fået Divisionsforeningen til at beslutte, at de kommende derbys skal afvikles uden udebanetilskuere. Beslutningen er ikke tidsbestemt, men gældende indtil det igen besluttes, at der kan være udebanetilskuere til derby kampe.
”Vi er kede af, at det er nødvendigt med sådan et tiltag, for det rammer selvfølgelig en masse uskyldige fans, der er i stand til at nyde en fodboldkamp på stadion og opføre sig ordentligt. Men for dansk fodbolds skyld, for sikkerheden for alle fans og for at sikre kampafviklingen, så er vi nødt til at reagere,” udtaler direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen.
Hvor længe udelukkelsen af udebanetilskuere til derbys gælder er endnu ikke besluttet, men målet er selvfølgelig, at alle kampe i 3F Superliga skal kunne afvikles med fans fra begge hold i fred og fordragelighed, hvor det er kampen på banen, der er i fokus.
”Vi har en rigtig god dialog med myndighederne, som også klubberne og fangrupper er inddraget i. Vi arbejder på løsninger fremadrettet, blandt andet ansigtsgenkendelse, som kan forbedre sikkerheden for alle. Vi vil ikke have dem, der laver utrygsskabende adfærd, ind på vores stadions. Og det vil vi gerne arbejde for i samarbejde med myndighederne,” siger Claus Thomsen.
Ovenstående beslutning er truffet af Divisionsforeningen for at tilvejebringe tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med kampene. Eventuelle sanktioner i forlængelse af indberetninger afgøres af Fodbold Disciplinærinstans.
For yderligere oplysninger kontakt Claus Thomsen, Direktør i Divisionsforeningen, 20683055. |