Veteran Match 2026

18.09.2026 08:42

Traditionen tro er 3F Superliga med til at ære de danske veteraner i samarbejde med Danmarks Idrætsforbund (DIF). 

Det sker i 9. og 10. spillerunde samt under opgøret mellem F.C. København og AGF i 11., da københavnerne spiller på udebane i de to valgte spillerunder. 

 

I forlængelse af Danmarks officielle flagdag går toppen af dansk idræt for syvende år i streg sammen om at anerkende og hylde alle de danskere, der har været udsendt på international mission for Danmark.

Sammen med DIF – og med støtte fra Forsvaret – er vi en del af Veteran Match, hvor vi hylder danske veteraner og deres pårørende på lægterne for deres store indsats.

Til Veteran Match inviteres danske veteraner fra den 18. september – 18. oktober gratis til fodbold i 3F Superliga og NordicBet Liga, håndbold i Bambuni Herreligaen og Bambuni Kvindeligaen og ishockey i Metal Ligaen, hvor i alt 57 kampe dedikeres til anerkendelse af dem, der har gjort en forskel på international mission for Danmark.

 

Unikke spilletrøjer giver tilbage til veteraner og fællesskabet

Til Veteran Match vil spillerne bære trøjer med Veteran Match-logoet, som fans under og efter kampen kan byde på via Odendo.dk.

Pengene fra trøjesalget går til DIF Soldaterprojekts ’Safe Zones’ og ’Family Zones’, som er særlige træningsfællesskaber for veteraner og politifolk med fysiske og psykiske mén samt deres pårørende.

”Det er igen i år en stor fornøjelse at kunne invitere både veteraner, deres pårørende og den brede befolkning med til Veteran Match. Det gør os stolte, når vi ser de toppen af dansk idræt bruge deres fællesskaber og deres platforme til at gøre en ekstra indsats for vores tidligere udsendte og deres pårørende. Vi ved, hvor stor en forskel det gør for dem, når klubberne og idrætten står sammen skulder ved skulder og anerkender dem for deres store indsats for landet,” udtaler Frans Hammer, næstformand i Danmarks Idrætsforbund og medlem af styregruppen bag Veteran Match. 

Er du tidligere udsendt og interesseret i at komme gratis ind til kamp, så kan du finde billetter på veteranmatch.dk.

 

OM VETERAN MATCH

  • Veteran Match består i 2026 af i alt 57 kampe på tværs af hele landet.
  • Kampene afvikles i perioden mellem den 18. september og 18. oktober.
  • Veteran Match afvikles i 2026 i 3F Superliga, Betinia Liga, Bambuni Kvindeligaen, Bambuni Herreligaen og Metal Ligaen.
  • Som veteran kan du hente din gratis billet på veteranmatch.dk efter først-til-mølle-princip. Det er også muligt at tage pårørende med.
  • Formålet med Veteran Match er at give veteraner og deres pårørende en oprigtig anerkendelse gennem sportens fællesskaber.
  • Veteran Match finansieres af midler fra Forsvarsforliget.
  • Det er i 2026 syvende gang, at Veteran Match afvikles.